| AlexMaf28 a întrebat:

Ca sa te înscrii la postliceala trebuie bacalaureatul?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bacalaureatul este necesar pentru facultate, iar o alternativa este invatamantul postliceal.
Pentru postliceala trebuie sa ai adeverinta ca ai terminat clasele de liceu (12/13clase).

| Violleta2022 a răspuns:

Da, acum trebuie diploma de BAC, in special la asistenti medicali.
Pana acum se inscriau si fara BAC, urmand ca sa dea si sa ia BAC-ul pana la sfaristul celor 3 ani de postliceala, dar au fost prea multi care nu au luat BAC-ul si au facut plangere la minister ca au facut un curs de 3 ani si nu primesc diploma.
Asa ca, la inscriere ti se cere diploma de BAC.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te inscrii si fara el, cu conditia sa il treci pana termini postliceala.

| Nume6 a răspuns:

Da, din fericire, că până acum intrat toţii proștii fără bac și făceau malpraxis prin spitale.

| aaanamariaaa a răspuns:

Daca vrei sa te înscrii la o postliceala de stat si sa candidezi pentru un loc la buget( fără a plati taxa) iti va trebui diploma de bacalaureat. Dar daca te înscrii la o postliceala privata sau de una de stat dar la clasele cu taxa, unde normal, vei plati o taxa (depinde ce postliceala alegi dar ar trebui sa fie taxa intre 2300-3750 lei), si daca optezi pentru clasa cu taxa, nu iti va trebui nici o diploma de bac, numai foaia matricolă si diploma ca ai absolvit 12 clase. Daca nu ai bacul, te poti inscrie, iti spun eu cu certitudine, du-te si depunerea dosarul ca ti.l va accepta sigur. Daca nu mai au locuri la postliceala la care vrei tu sa te înscrii( ca ăsta ar fi singurul motiv pentru a te refuza ca elev, lipsa de locuri, nu pentru ca nu ai bacul) si te poti duce la alta postliceala, la astea private te poti inscrie pana in ultima zi de vacanta chiar. Si bacul poti sa il sai cand vrei tu, diploma de asistent medical oricum o vei primi, si avizul de practică, pentru ca exista legea care inca permite asta, dar ca sa fii tu linistit mai ales daca vrei sa lucrezi in institutii publice(spitale, dsp, primării etc) ia si il dă, ca depinzând de angajator el poate pune ca cerinta de concurs la angajare sa si diploma de bac. Succes.