| Ghinea_Alin_1998 a întrebat:

Salut.Care e prima lectie care se preda in clasa a 11-a la matematica M1? fundăăă ♥

1 răspuns:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
In clasa a XI-a vei avea o parte din ore algebra, alta parte- analiza matematica. La algebra, se incepe cu permutari. La analiza, incepeti cu limite de functii, vecinatati. Vor fi notiuni cu totul noi. Iti recomand sa fii foarte atent. Analiza e ceva mai dificila daca nu te tii de treaba. Algebra e foarte lejera, dar tot necesita lucru.
Programa complete, daca te intereseaza, ar fi urmatoarea:
Algebra:
-Elemente de calcul matriceal şi sisteme de ecuaţii liniare
-Permutări, Noţiunea de permutare, operaţii, proprietăţi.
-Inversiuni, semnul unei permutări.
- Matrice, Tabel de tip matricial. Matrice, mulţimi de matrice.
-Operaţii cu matrice: adunarea, înmulţirea, înmulţirea unei matrice cu scalar, proprietăţi.
-Determinanţi, Determinant de ordin n, proprietăţi. Aplicaţii: ecuaţia unei drepte determinate de două puncte distincte, aria unui triunghi şi coliniaritatea a trei puncte în plan.
Sisteme de ecuaţii liniare
-Matrice inversabile din Mn(C), n ≤ 4.
-Ecuaţii matriceale.
-Sisteme liniare cu cel mult 4 necunoscute, sisteme de tip Cramer, rangul unei matrice.
-Studiul compatibilităţii şi rezolvarea sistemelor: proprietatea Kroneker-Capelli, proprietatea Rouche, metoda Gauss.
Analiza matematica
-Limite de funcţii
-Noţiuni elementare despre mulţimi de puncte pe dreapta reală: intervale, mărginire vecinătăţi, dreapta încheiată, simbolurile + ∞ şi -∞.
-Funcţii reale de variabilă reală : funcţia polinomială, funcţia raţională, funcţia putere, funcţia radical, funcţia logaritm, funcţia exponenţială, funcţii trigonometrice directe şi inverse.
-Limita unui şir utilizând vecinătăţi, proprietăţi.
-Şiruri convergente: intuitiv, comportarea valorilor unei funcţii cu grafic continuu când argumentul se apropie de o valoare dată, şiruri convergente, operaţii cu şiruri convergente, convergenţa şirurilor utilizând proprietatea Weierstrass. Numărul e
-limite de funcţii: interpretarea grafică a limitei unei funcţii într-un punct utilizând vecinătăţi, calculul limitelor laterale.
-Calculul limitelor pentru funcţiile studiate; cazuri exceptate la calculul limitelor de funcţii : 0/0, ∞/∞, ∞-∞, 0.∞, 1∞,∞0, 00.
-Asimptotele graficului funcţiilor studiate: asimptote verticale, oblice.
-Continuitate
-Interpretarea grafică a continuităţii unei funcţii, studiul continuităţii în puncte de pe dreapta reală pentru funcţiile studiate, operaţii cu funcţii continue.
-Semnul unei funcţii continue pe un interval de numere reale, proprietatea lui Darboux, studiul existenţei soluţiilor unor ecuaţii în R.
-Derivabilitate
-Tangenta la o curbă, derivata unei funcţii într-un punct, funcţii derivabile, operaţii cu funcţii care admit derivată, calculul derivatelor de ordin I şi al II-lea pentru funcţiile studiate.
-Funcţii derivabile pe un interval: puncte de extrem ale unei funcţii, teorema lui Fermat, teorema Rolle, teorema Lagrange şi interpretarea lor geometrică, consecinţe ale teoremei lui Lagrange: derivata unei funcţii într-un punct.
-Regulile lui l’Hospital.
-Rolul derivatei I în studiul funcţiilor: puncte de extrem, monotonia funcţiilor.
-Rolul derivatei a II-a în studiul funcţiilor: concavitate, convexitate, puncte de inflexiune.
-Reprezentarea grafică a funcţiilor
-Rezolvarea grafică a ecuaţiilor, utilizarea reprezentării grafice a funcţiilor în determinarea numărului de soluţii ale unei ecuaţii.
-Reprezentarea grafică a funcţiilor.
-Reprezentarea grafică a conicelor (cerc, elipsă, hiperbolă, parabolă).
Depinde si de professor cum isi mai organizeaza clasa, materialele etc. Noua ne-a predat unele chestii mai devreme, intuitiv in a9a si pe altele le-a amanat pentru a 12a. Asta e programa de pe edu.
Succes in noul an scolar!

Întrebări recente