| Peatric a întrebat:

Salut, care este diferenta dintre profilurile filologie si stiinte sociale? De asemenea, care sunt diferentele la bac? Din ce materii dai la fiecare?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Bacalaureatul este identic la aceste doua specializari, nu difera absolut nimic.

Diferenta este mai mult la ce se studiaza in liceu si la teze.
Ambele specializari dau 4 teze, 3 dintre ele fiind la fel:
- Limba romana, Limba moderna 1, Istorie/Geografie (la alegere).
Teza care difera este:
- Limba latina (filologie)
- Stiinte socio umane (stiinte sociale)

O sa iti fac mai jos o comparatie intre cele doua specializari (fiind valabila pentru clasele 11-12 - atunci se vad diferentele cu adevarat).

Numar de ore:
Istorie - 2 (Filologie), 3 (Stiinte sociale)
Geografie - 1 (Filologie), 2 (Stiinte sociale)
Socio-umane - 2 (Filologie), 3-4(Stiinte sociale)
Latina - 1-2(Filologie), 0 (Stiinte sociale)
Limba moderna 1 - 3 (Filologie), 2(Stiinte sociale)
Limba moderna 2 - 3 (Filologie), 2(Stiinte sociale)
Limba romana - 4 (Filologie), 3 (Stiinte sociale)
Matematica - 0 (Filologie), 2 (Stiinte sociale)

De asemenea, la filologie vei avea si o materie numita "literatura universala".

Dupa cum vezi, stiintele sociale se axeaza pe partea juridica, economica. Filologia se axeaza pe partea lingvistica si de literatura.

2 răspunsuri:
| danaieladaniela a răspuns:

Ună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care dai teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

http://www.hotnews.ro/......embrie.htm

Vezi materiile la care dai BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Sper ca te-am ajutat!

| marizz a răspuns:

Sunt la stiinte sociale, la filo e bazat mai mult pe limbi, la sociale pe partea de oameni, sociologie/logica/psihologie. La bac, la sociologie dai romana istorie si la alegere din mai multe materii, cele mai usoare fiind logica si stiintele sociale, unde de altfel, din cate am auzit, se iau note bunicele!