| paint9 a întrebat:

Salut,cine poate sa-mi spuna cit de real este sa pleci dupa 12 clase sa studiezi in Franta,eu sunt din Republica Moldova,am cautat pe internet dar totusi n-am gasit concret,e cu plata invatamintul sau nu, camin gratis sau nu, ce medii si cerinte au ei de la tine (stiu ca franceza trebuie s-o stii la B2),cei care au experienta in intrebarea data sau cunosc vor rog comentati tot ce stiti., multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Citeste : http://www.campusfrance.org/fr/page/le-cout-des-etudes

p.s.R. Moldova nu este o tara membra a Uniunii Europene chiar daca abolirea vizelor permite intrarea cetatenilor moldoveni in spatiul comunitar---- nu poti face o facultate in Franta in cele 90 de zile, dintr-o perioada de 180 zile, cat inseamna "scurta sedere in spatiul Schengen! Pentru studii ai nevoie de o viza de lunga durata.

| Danzell a răspuns:

Concret gasesti cand contactezi direct facultatile. cauta facultati, trimite mailuri, si compara raspunsurile.