| Andreiviorel a întrebat:

Cum pot sa rețin și eu mai mult, nu pot sa rețin nimic când învăț chiar iau și pastile pentru memorie și tot nu merge. In special la mate nu pot sa rețin nimic și fac in fiecare seara exerciții și nu pot sa rețin nimic. Va rog, spuneți-mi!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai rabdare, mintea se va obisnui si isi va da drumul. Lucreaza in fiecare zi, cat de mult poti, repeta de multe ori, chiar dupa ce esti sigur ca stii absolut perfect ar trebui sa mai repeti de 3-4 ori. Rezultatele nu se vad in 2-3 luni, ci in ani de zile. Dar se vor vedea.

| sierra1 a răspuns:

Mai insistă pe partea cu " in fiecare seara exerciții", eventual încearcă aceeași treabă, dar mai devreme. Fără medicamente - nu-ți sporesc memoria.

| Mihaelablabla a răspuns:

Incearca sa schimbi tactica de invatat sau perioada de timp in care inveti. Unii oameni prind repede dimineata, altii seara. Cauta ce este mai potrivit pentru tine.

| Vicaaaaa a răspuns:

Rescrie lecția pe alta foaie și repeta de câteva ore care o propoziție. O citești de câteva ori și după o spui în gând până îți rămâne în mine. După, treci la următoarea propoziție, făcând la fel și după le citește pe ambele și le spui pe ambele în gând. După treci la a4-a și tot așa. Sau daca înveți la o materie precum istoria, poți face schema lecției pe o foaie și o repeți. Scurtând propozițiile. Sper că te-am ajutat