| NuConteazaCineSunt a întrebat:

Deci, in primul rand funda! As vrea sa-mi recomandati niste carti de genul Harry Potter, Scream (1, 2, 3, 4), Twilight, Mireasa Moarta, Hotii de Timp etc. Imi plac foarte mult cartile de genul acesta deoarece au suspans, si sunt putin de groaza, si imi place groaza. Imi plac cartile cu fantome, cu magie, cu lupta (binele contra raului, bineinteles infricosatoare). Deci in concluzie imi plac cartile mai infricosatoare.

Imi spuneti si mie niste carti de acest gen?
Funda si multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| TakeMeHome a răspuns:

Bunalove struck Iti dau niste autori si gasesti unele filme de ei love struck
Robert Aickman, (1914-1981)
Michael Arnzen
Clive Barker, (n 1952)
Jessica Barone, (n 1977)
Laird Barron, (n. 1970)
Ambrose Bierce, (1842-1914)
Algernon Blackwood, (1869-1951)
Robert Bloch, (1917-1994)
Gary A.Braunbeck
Poppy Z. Brite, (n. 1967)
Ramsey Campbell, (n. 1946)
Jonathan Carroll
Hugh B. Cave, (1910-2004)
Nancy A. Collins, (n. 1959)
Caroline B. Cooney, (n. 1947)
Walter de la Mare
August Derleth, (1909-1971)
Tananarive Due
Edward Plunkett (1878-1957)
Sheridan le Fanu, (1814-1873)
Neil Gaiman, (n. 1960)
Larry Mike Garmon, (n. 1955)
Charles L. Grant, (n. 1942)
Laurell K. Hamilton, (born 1963)
Nathaniel Hawthorne, (1804-1864)
James Herbert
Brian Hodge
William Hope Hodgson
M.R. James, (1862-1936)
Brian Keene
Caitlin R. Kiernan, (n. 1964)
Stephen King, (n. 1947)
Dean R. Koontz, (n. 1945)
M. F. Korn
Richard Laymon, (1947-2001)
Thomas Ligotti
Bentley Little, (n. 1960)
H. P. Lovecraft, (1890-1937)
Brian Lumley, (n. 1937)
Arthur Machen, (1863-1947)
Walter de la Mare, (1873-1956)
George R. R. Martin (n. 1948)
Graham Masterton, (n. 1946)
Robert R. McCammon
Guy de Maupassant, (1850-1893)
Gustav Meyrink, (1868-1932)
Kim Newman, (n. 1959)
Joyce Carol Oates, (n. 1938)
Fitz-James O'Brien, (1828-1862)
Norman Partridge
Christopher Pike, (n. 1954) (pseudonimul lui Kevin McFadden)
Edgar Allan Poe, (1809-1849)
Anne Rice, (n. 1941)
Ray Russell, (1924-1999)
Al Sarrantonio
Eric Schomburg, (n. 1980)
Mary Wollstonecraft Shelley, (1797-1851)
Clark Ashton Smith, (1893-1961)
Robert Louis Stevenson, (1850-1894)
R.L. Stine, (n. 1943) (Robert Lawrence Stine)
Bram Stoker, (1847-1912)
Peter Straub, (n. 1943)
Cate Tiernan, (n. 1961)
Manly Wade Wellman, (1903-1986)
Cherry Wilder, (1930-2002) Cruel Designs
F. Paul Wilson, (n. 1946) Cruel Designs
Stephen Kingyawnsăracu' voia să scrie cărţi psihologice, numai că au ieşit horror.

În schimb Serge Brussolo e tare; mai are Lacăte carnivore, destul de mişto, si unele mai vechi (primele tipărite la noi cred că au fost Mîncătorii de ziduri şi Febra, care-s chiar crunte). Ar mai fi Bulevardul banchizelor care pentru un motiv oarecare mi s-a părut ceva mai slăbuţă, şi Krucifix, foarte bună.
john saul este scriitorul meu preferat... ceea ce ma deranjeaza este ca subiectul se cam repeta. gasesc interesant felul in care reda actiunea, cum incurca si descurca itele.iti recomand : cosmarul; cei neiubiti; protectorul xD.
Pe mine mai mult m-a speriat Exorcistul, cartea, decat filmul.
La fel si Shining, King. :]]]
Serge Brussolo, alea da romane - numai ca Bulevardul Banchizelor si Iceberg nu se ridica la inaltimea titlurilor care l-au consacrat - o lume imaginara si terifianta, un cosmar organic: oameni decalcifiati si care se inchideau in propriul lor cocon de os (Ira Melanox), odiseea unor aventurieri pe un organism ce plutea in spatiu (Febra - prina citita, in colectia fasciculata Iris), nebunia biologica de pe insula (Krucifix - brr, cum o fi za veti ca-ti creste ceva de genul ala prin preajma... Numai simpla enumerare a unor titluri iti vor face noapte azi. Apropo de Burssolo - a avut romane ecranizate? A fost un film cu un desenator de BD care facuse pact cu Moartea in persoana si pana la urma reuseste s-o invinga (aia avea un fel de studio de televiziune) si sa-si regaseasca fiul; mai era "Doctorul" (cu Alain Delon?) dat prin '90 - sunt filme facute dupa Brussolo?

3 răspunsuri:
| NuConteazaCineSunt explică:

@Mymy nu pot sa iti spun cat de fericita sunt, ca mi-ai spus de acesti autori (mai ales de Serge Brussolo, am gasit carti online, ma apuc sa le citesc cu siguranta, sunt minunate! M-ai impresionat (ca de obicei) si te-ai ales cu o fundita!

Si ceilalti 2 care au raspuns si cartile voastre sunt perfecte, mai ales Ingerul Noptii, dar MyMy m-a impresionat enorm!

!

| Stefunny a răspuns:

Ingerul noptii - Becca Fitzpatrick

| αndreeaツ a răspuns:

Pai :seria Vampire Diaries.(The Vampire Diaries v.1 & 2: The Awakening & The Struggle, The Vampire Diaries v.3 & 4: The Fury & The Reunion, The Vampire Diaries: The Return v.2 - Shadow Souls sunt 7 carti, sunt geniale, mie imi plac ...sau daca nu.:Salem's lot, sper sa-ti placa

Întrebări recente