| Emmanu3l a întrebat:

Salut,imi poate explica si mie care este diferenta intre epitetul personificator si personoficare,epitetul hiperbolic si hiperbola,epitetul comparativ si comparatie? nu inteleg diferentele, am tot citit pe net si nu am gasit o explicatie buna.

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Deci personoficarea este cand unui obiect sau animal i se atribuie insusiri omenesti. Epitetul este un adjectiv mai deosebit.Deci daca ai un adjectiv ce si atribuie insusiri omenesti atunci obtii un epitet personificator.