| Nicolaeee a întrebat:

Salut, imi puteti spune exact ce intra la simularea din decembrie la literatura? Sunt in clasa a VIII-a si sunt la gimnaziu.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Redactarea unei compuneri de cel puțin 15 rânduri, în care să motivezi apartenența la genul liric, sinonime, menționarea rolului unui semn de punctuație și ortografie (în special cratima și virgula), identificarea figurilor de stil (atenție la metafore!), mărcile eului liric, comentarea unor secvențe dintr-un text liric, măsura unor versuri, identificarea unor diftongi, triftongi sau vocale în hiat, explicarea modului de formare a unor cuvinte obținute prin derivare sau conversiune; precizarea funcțiilor sintactice si a părților de vorbire; menționarea modului si a timpului unor verbe.
Să cunoști împarțirea in propoziții a unor fraze si să identifici propozițiile porincipale si propozițiile subordonate. Să construiești propoziții în care să existe un atribut pronominal, un complement direct, un nume predicativ etc
În ultima parte, vei primi o narațiune de 15-30 de rânduri, în care să prezinți o întâmplare.
În Sibiu s-a susținut deja, în data de 5 dec, simularea examenului de Evaluare Națională la Limba și literatura română.

| asperger3 a răspuns:

Pai cred ca dati din tot ce ati facut.
Eu am dat o singura simulare intr-a 8-a asta acum 2 ani.