| KrazyK a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum se rezolva acest exercitiu?
http://iceimg.com/i/e7/e8/d7c606aaea.png

Răspuns Câştigător
| Karisma a răspuns:

Adu la acelasi numitor comun si apoi fa adunarile, desfa parantezele

2 răspunsuri:
| vdatcu a răspuns:

Pai mai intai faci calculele din paranteze. Iar in paranteze prima oara faci inmultirile si impartirile, iar apoi adunarile si scaderile. Dupa ce ai calculat tot ce era in paranteze faci acelasi lucru si cu restul exercitiului adica mai intai impartirile si inmultirile, dupa care adunarile si scaderile. Nu poti sa gresesti.

| antohirazvan a răspuns:

Fa impartirea la calculator, adu la acelasi numitor comun si apoi fa adunarile,,, probabil k calculatorul