| Sk8er12311 a întrebat:

intr-un triunghi dreptunghic se duce o inaltime...cum se afla inaltimea?

Răspuns Câştigător
| DeathTheKid a răspuns:

Cateta x cateta supra ipotenuza=inaltime

7 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Intr-un triunghi dreptunghic, inaltimea este una dintre catete.Folosesti Teorema lui Pitagora(ipotenuza la a doua=cateta 1 la a doua+cateta 2 la a doua) si afli inaltimea.

| Jane a răspuns:

Inaltimea intr-un triunghi dreptunghic se afla in felul urmator: inmultesti catetele si le imparti la ipotenuza (cateta 1 x cateta 2)/ipotenuza.
Sper ca te-am ajutat!

| AlexandraM776 a răspuns:

Cateta x cateta / ipotenuza sau AD=BDxDC

| blamefire a răspuns:

Cu ajutotul formulei pentru h.inaltimea = cateta * cateta

| TiTanS a răspuns:

Pai prin teorema lui pitagora sa zicem ca ai triunghiul dreptunghic abc bc inaltime si faci asa AC la a doua =BC la a doua - AB la a doua

| DeeDee_8063 a răspuns:

Notam inaltimea din A in BC cu AD=radical din BD*DC funda?hee hee

| Cosmin_Stefan_1997 a răspuns:

H=cateta1*cateta2/ipotenuza
deci cateta 1 ori cateta 2 supra ipotenuza ce usor e