| brigitta_8320 a întrebat:

Intrebarea mea este legata de vectori si sunt clasa a IX-a. Cum de aduna vectorii egali, adica vectorii care au aceeasi marime, acelasi sens si dreptele lor suport sunt paralele? Ipoteza este: Am un triunghi oarecare ABC, a. i. MB=MC, CN=NA si AP=PB. Concluzia: Exprimati urmatoarele sume de vectori, folosinf vectori reprezentati prin segmente orientate ale figurii: a) aici am aflat: MBvector+MNvector=MPvector. b) BM(vector)+PN(vector)=? Din ipoteza si rezolvarea punctului a mi-am dat seama ca BM(vector)=PN(vector). pe astea cum le adun? Multumesc celui care imi raspunde. Have a nice day!

1 răspuns:
| G a răspuns:

Pai construiesti un vector egal cu PN, sa-i zicem ME, pe aceeasi dreapta suport ca a lui BM. suma BM + PN este BE.