| rapp2020 a întrebat:

.la engleza as avea o intrebare, la adjective cand se pun terminatile ing si ed?

Răspuns Câştigător
| Cosminovici18 a răspuns:

Uite aici http://www.slideshare.net/......ed-sau-ing

3 răspunsuri:
| costipicu a răspuns:

Pai exista o regula dajectivele cand se termina in ed, o.y etc se adauga terminatia ing

| Angel_Bree_1996 a răspuns:

Din cate stiu eu - Adejectivele pentru lucruri se termina in ing, Iar cele pentru persoane in ed. Ps-Definitia e lunga, eu ti-am spus-o pe intelesul tauwinking Bafta, Fundita? puppy dog eyes love struck

| beebee753 a răspuns:

Din cate stiu eu astea se pun la verbe, ing - prezent continuu si ed - imperfect adica trecut :d iar adjectivele nu isi schimba forma doar la gradele de comparatie ( pozivit, comparativ si superlativ ) asa stiu eu big grin