| Grimster a întrebat:

Ma bate un gand sa plec (pentru un semestru macar) in strainatate prin programul Erasmus. Principala mea grija o reprezinta banii. Universitatea acorda (teoretic) un grant de 500 euro pe luna pentru un grup de tari mai dezvoltate ( Franta, Belgia, Germania etc) si 400 sau 450 de euro(nu mai stiu exact) pe luna pentru un al doilea grup de tari (Polonia, Croatia, Turcia etc.).
Intrebarea mea se adreseaza celor care au plecat prin programul asta sau celor care au stat o perioada mai mare in strainatate si stiu cu ce se mananca viata de acolo: Sunt de ajuns banii astia sa duci o viata decenta? Cu cat ar trebui sa suplimentezi din veniturile proprii?

1 răspuns:
| blitzenn21 a răspuns:

Teoretic n-ar trebui sa suplimentezi din venituri proprii, cazare iti este asigurata de universitatea gazda. ca bani de mancare si de buzunar ar trebui sa-ti ajunga (daca nu fumezi)... daca esti fumator, e cam nasol... sa dai 5 euro pe pachetul de tigari