| clawdyu22 a întrebat:

Salut, ma poate lamuri cineva ce se face mai exact la Politehnica la Automatica si Calculatoare? Se bazeaza mai multe pe mate si fizica sau pe info? La ce mi-ar folosi sa dau bacul: info sau fizica? Si inca ceva, ce pot iesi din facultate, la job ma refer? Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

La facultatea de automatică și calculatoare din cadrul politehnicii nu vei face extrem de multă fizică. Faci fizică doar în primul semestru, iar restul facultății vei face doar foarte multă electronică (ce ține de fizică). Matematică faci doar 3 semestre, iar orice nu e matematică sau ceva ce ține de fizică va fi legat de programare. Sfatul meu e mai degrabă să dai bacalaureatul din informatică dacă te interesează această facultate. După ce ieși, ai titlul de „Inginer în calculatoare". Ceea ce înseamnă că te poți angaja în funcții de programare, în funcții ce implică automatizare, dar și în funcții ce implică proiectare de sisteme hardware și acestea sunt doar câteva dintre posibilități.