| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mai am un pic si termin clasa a 8 a si m-am gandit sa ma duc la profesionala la mecanica auto. Este o alegere buna mai ales ca sunt pasionat de masini si la alt profil nu m-am putut gandi? Ce beneficii ar fi daca m-as duce la mecanica auto?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca e pasiune pentru tine, e superOK. Ca mecanic, si cistigi binisor, si e o meserie ce nu moare, intotdeauna vor fi masini, si e si cautata. Plus ca daca vei avea masina ta, nu te vor costa reparatiile, si nu ajunge pe mina vreunui Dorel. Mai mult, stiind mecanica, te poti baga si la repararea altor masinarii ce functioneaza pe baza mecanica, deci e o meserie avantajoasa.
Cit despre profesionala, sa nu iti faci griji, desi unii o considera inferioara liceului, eu cred ca e superioara, pentru ca dupa liceu nu ai decat o diploma, insa dupa o profesionala ai o meserie la mina, si cum meseria e bratara de aur, cum zice o vorba, e de inteles ca e mai avantajos sa faci o profesionala. Eu am facut profesionala in meseria de sudor, si niciodata nu am regretat acest lucru. Am avut in clasa a 9-a si a 10-a un coleg foarte capabil, mult mai capabil decat mine, care a terrminat 12 clase, si l-am intilnit dupa ani de zile. Eu aveam o meserie respectabila, el vindea ziare. Cred ca e destul de sugestiv.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca dezavantaje, vei face un an în plus (dacă vrei să termini liceul), anturajul va fi mai prost decât într-un liceu teoretic, iar bacul va fi destul de greu, cuprinzând matematica.
Avantajele sunt pregătirea în domeniul tehnic, care (dacă înveți) te pot ajuta să mergi spre inginerie, reducerea substanțială la școala de șoferi, experiența în atelierul școlii și în orele de practică în service, pentru care vei primi și o indemnizație.
Apropo de practică, dezavantajul este că vei termina anul școlar prin iulie, în loc de iunie.
Eu nu am mers la liceul auto, cu toate că mi-am dorit să lucrez în domeniu. Am fost ucenicul unui mecanic particular din timpul liceului, apoi am făcut cursuri de calificare, am lucrat în service-uri și m-am descurcat. De la 21 de ani aveam elevi practicanți în subordine, majoritatea paraleli cu domeniul.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă te pasionează, e foarte bine!

Înveti meserie si la finalul celor 3 ani de școală profesională, absolventii primesc un certificat de calificare profesională.

Art 19
Examenul de certificare a calificării profesionale pentru absolventii invatamantului profesional cu durata de 3 ani constă intr-o proba practică.
Proba practica constă in realizarea unui proiect care are ca scop evidentierea unor activitati specifice calificarii, pe baza unitatilor de rezultate ale invatarii tehnice generale, a unitatilor de rezultate ale invatarii tehnice specializate, semnificative pentru demonstrarea, in situatia de examen de certificare, a dobandirii calificarii respective"

| aihao a răspuns:

Dacă e pasiune și vei urma cariera de mecanic auto, nu vei munci nici o zi din viata ta, pentru ca vei face ce îți place și vei câștiga bani din asta. Iar apropo de bani, este o meserie foarte bine plătită și căutată, mai ales dacă ești bun în ceea ce faci și ții pasul cu inovațiile și tehnologia.
Succes!

| F6x5 a răspuns:

Salut!
La mine in oras, ai urm beneficii:
Bursa profesionala- 200 lei
Posibilitatea de a te angaja
Posibilitatea de a da de carnet categoria B
Ieși cu o calificare
Meserie banoasa
Si daca iti place școala, poți sa faci si liceul si te alegi cu doua chestii:calificare in domeniu si posibil BAC-ul
Sper ca te-am ajutatlaughing

| VeteranuI a răspuns:

Stai linistit
In timp ce o sa mai cresti, o sa lucrii in diferite domenii, nu trebuie sa fii fixat pe ce iti da scoala, plus ca in Romania e invechit ce iti da.
Concentreaza-te pe ce iti place si din aia o sa faci bani.
Daca iti place mecanica, masinile etc atunci continua pe asta.