| sergiu1234star a întrebat:

Salut,nu poate cineva sa imi explice mai detaliat propozitiile subordonate(toate)pentru ca la scoala,nu prea le-am inteles,daca se poate si exemple, cum le
recunosc.....va rog frumos.

1 răspuns:
| Alex_Mario_1974 a răspuns:

Subiectivă:
Cine întreabă, bine face. Predicativă
Am să devin ce doresc.Atributivă
Intră cu sfială în casa în care copilărise.Completivă directă
Ți-a spus că nu mai poate veni? Completivă de agentCartea poate fi citită de oricine este interesat. Circumstanțială de loc
Unde nu gândeai, acolo îl aflai. Circumstanțială de timp Când venea acasă noaptea, ușa era încuiată. Circumstanțială de mod Mergi cât poți de repede. Circumstanțială de cauză.Nu puteam ridica sacul, că era prea greu.Circumstanțială de scop (finală) Veniseră la noi ca să discute despre viitorul copiilor.Condițională.
Dacă vă hotărâți să veniți, plecăm mâine dimineață. Concesivă:
Deși știa, el nu a răspuns la lecție. Consecutivă:Vorbi astfel, încât toată lumea îl înțelese.

funda?