| xRaduC a întrebat:

O prietena de a mea nu foarte buna la matematica are nevoie de ajutor si nu stiu ce sa ii recomand sa lucreze, sa faca, ori sa invete. Nivelul ei e slab la matematica (o evaluez la un 3-4 pe baza a cum lucreaza si ce stie), daca ia 7-8 la examen e foarte bine. Aveti sugestii de ultim moment?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sa rezolve macar cate 3 probleme de la fiecare lectie. Chiar si cele mai simple.
Asta o va antrena, iar daca ii mai ramane timp mai face si urmatoare probleme.

Daca este in clasele de gimnaziu (5-8) recomand sa caute culegerea de probleme de matematica "Gheba".
Se poate descarca in format pdf de pe internet, din multe locuri.

1 răspuns:
| Albadimateicristian a răspuns:

Cheam-o la tine acasa cand nu sunt parintii si invatati sa sa calculati 6+9