| jozsef10 a întrebat:

Salut oameni buni! M-ar putea ajuta cineva cu izomerii hexenei, nu am inteles cum se face denumirea? Funda big grin

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Te ajut eu.
Denumirea se face normal, ca la alcani.
1. Stabilesti catena de baza, dar spre deosebire de alcani, ea trebuie sa contina dubla legatura specifica alchenelor cu formula generala CnH2n.
2. Numerotezi catena de baza astfel incat un atom de carbon din dubla legatura sa aiba numarul cel mai mic.
3. Adaugi denumitrile ramificatiilor(di, tri, tetra, penta...) si sa nu uiti de pozitiile acestora.
Cam atat.