| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pentru bacalaureat, care este diferenta intre modelul de bacalaureat in sine si baremul de evaluare? Ce este baremul de evaluare si in ce conditii se da?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Modelul de bacalaureat este - asa cum spune si denumirea - o forma generala de constructie a problemelor ce se vor cuprinde intr-o lucrare de bacalaureat.
De exemplu: la matematica vor fi 3 parti principale, cu ponderenta egala: algebra, geometrie si trigonometrie.
Modelul va impune ca fiecare parte sa aiba in total valoare de 3 note, dar aceste 3 note pot fi acordate pentru o problema cu mai multe subpuncte sau mai multe probleme cu cate o intrebare.

Baremul de evaluare este deja "personalizat" problemelor care primesc candidatii la examen.
Aici problemele sunt deja stabilite conform modelului, iar pentru fiecare punct si subpunct din subiecte se stabilesc criteriile de punctaj: cate puncte /note valoreaza fiecare problema rezolvata integral sau partial.
In plus, in unele cazuri, se pot acorda si extra puncte in cazul rezolvarii perfecte, explicite, elegante.

1 răspuns:
| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Baremul de evaluare sunt niste notite, legate de puncte pentru fiecare exercitiu, cum trebuie sa se raspunda la fiecare, cand se acorda jumatate de punct etc, dupa care profesorul se indruma si iti da tie nota, iar bacalaureatul este examenul pe care-l dai