| MILaurentiu999 a întrebat:

Poate să-mi spuna cineva ce trebuie sa invat pentru a fi capabil sa fac aproape in totalitate partea 1 de la examenul de bacalaureat la romana? As prefera sa scrieti cu liniuta toate titlurile de la lectiile ce trebuiesc invatate.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Katalyn1999 a răspuns:

Pentru partea I nu ai de invatat nimic deoarece aici ai un text la prima vedere (liric sau proza).
Ca sa posti sa rezolvi acest subiect trebuie sa stii chestii destul de generale cum ar fi:
-marcile lexico-gramaticale ale genului liric;
-sa stii sa comentezi o strofa;
-sa stii sa explici un semn de punctuatie/ortografie;
Ca sa te lamuresti mai bine te sfatuiesc sa cauti pe internet testele din anii trecuti si sa incerci sa le rezolvi.
La subiectul al 2-lea ai un text argumentativ pe o anumita tema prestabilite in prealabil;
La subiectul al 3-lea ai de scris un comentariu sau o caracterizare a unui personaj dintr-o opera studiata la clasa (nu stiu exact care teste intra la examen si care nu, dar poti sa cauti pe net sau sa iti intrebi profesorul de romana). Dar atentie trebuie sa stii exanct autorii uperelor tipul de roman (ex. Ion de Liviu Rebreanu care este un roman realist).
Iti urez mult succes! Sper ca raspunsul meu te-a ajutat!