| Bo9dY a întrebat:

Puteți să-mi dați exemple de descoperiri s-au invenții din secolul-XXI?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| adryan1212 a răspuns:

2001: Atentatele din 11 septembrie preced războiul împotriva terorismului. Pe 7 octombrie 2001, o coaliție condusă de SUA a invadat Afganistanul.
2002: Timorul de Est își câștigă independența față de Indonezia.
2002: La 1 iulie este fondată Curtea Penală Internațională.
2003: La 20 martie 2003 Statele Unite împreună cu o coaliție invadează Irakul.
2004: Uniunea Europeană se extinde cu 10 state noi dintre care 8 din fostul bloc comunist.
2006: Muntenegru își câștigă independența și devine cel de-al 192-lea membru al ONU.
2006: Coreea de Nord efectuează primul său test nuclear.
2006: Saddam Hussein, fostul președinte al Irakului, este executat la Bagdad.
2007: România și Bulgaria aderă la Uniunea Europeană.
2008: Kosovo își proclamă independențafață de Serbia, dar rămâne
nerecunoscută de către mai multe țări.
2009: Coreea de Nord efectuează al doilea său test nuclear.
2003: Până la 50.000 de oameni au murit în Franța, Italia și alte țări europene, în vara lui 2003 din cauza unui lung val de căldură care a coincis cu lipsa de personal medical și de asistență medicală.
2003: Un cutremur estimat la 6, 6 pe scara Richter la Bam, Iran pe 27 decembrie 2003 a ucis mai mult de 26.000 de oameni.
2004: Cutremurul din Oceanul Indian din 2004: La 26 decembrie un cutremur în Oceanul Indian a creat un tsunami, care a ucis 310.000 de oameni din Indonezia, Sri Lanka, India, Thailanda și alte țări din regiune.
2005: Cutremurul din Kashmir din 8 octombrie 2005 a ucis cel puțin 87.350 de oameni în India și Pakistan.
2008: Ciclonul Nargis din Myanmar omoară pest 78.000 de oameni, 55.917 sunt dispăruți și 2, 5 milioane rămân fără adăpost.
2008: Cutremur în China.
2009: Cutremur în L'Aquila, Italia.
2009: Pandemia de gripă tip A(H1N1) din 2009.
2010: Cutremurul din Haiti. Un puternic cutremur lovește Haiti la 12 ianuarie 2010. Cel puțin 230.000 sunt uciși; trei milioane de oameni rămân fără case.
2010: Cutremurul din Chile. Un puternic cutremur de 8, 8 magnitudine lovește coasta chiliană la 27 februarie 2010.
2010: Erupțiile vulcanului Eyjafjallajökull la 14 aprilie 2010.
2011: Un cutremur cu magnitudine 9 grade pe scara Richter și cu epicentrul în oceanul Pacific, a lovit orașului Sendai, aflat pe coasta de est a Japoniei. Seismul a fost urmat de numeroase replici de peste 6 grade și a declanșat un tsunami de peste 10 metri. A fost cel mai puternic cutremur înregistrat vreodată în Japonia.

[modificare] Știință și tehnologie
[modificare] Medicină

2003: Dolly, oaia clonată a murit prematur la 14 februarie.
2005: Primul succes parțial de transplant de față realizat în Franța.
2006: Dr. Ian Frazer dezvoltă un vaccin pentru cancerul de col uterin.
2008: Oamenii de știință japonezi creează o formă artificială de ADN

[modificare] Explorarea spațiului

2001: Dennis Tito devine primul turist spațial; a plătit 20 de milioane $ pentru a s-a alătura echipajului navetei Sojuz TM-32.
2003: Dezintegrarea navetei spațiale Columbia.
2003: Programul spațial al Chinei lansează prima misiune cu echipaj uman, Shenzhou 5.
2006: New Horizons este lansat către Pluto într-o călătorie ce va dura 9 ani.
2006: Mars Reconnaissance Orbiter ajunge pe Marte.
2006: În urma unei rezoluții a Uniunii Astronomice Internaționale, Pluto primește statutul de planetă pitică; sistemul solar numără acum opt planete.
2008: India devine cea de-a patra națiune care ajunge pe Lună.
2009: NASA/ISRO descoperă apă pe Lună.
2010: În luna martie este lansată în spațiu prima rachetă românească.
2011: A fost lansată ultima misiune din Programul spațial Space Shuttle.
2012: Primul satelit românesc Goliat a fost lansat.

[modificare] Sport
[modificare] Jocuri Olimpice

2002: Jocurile Olimpice de iarnă de la Salt Lake City, Utah, Statele Unite.
2004: Jocurile Olimpice de vară de la Atena, Grecia
2006: Jocurile Olimpice de iarnă de la Torino, Italia
2008: Jocurile Olimpice de vară de la Beijing, China
2010: Jocurile Olimpice de iarnă de la Vancouver, Canada
2012: Jocurile Olimpice de vară de la Londra, Anglia
2014: Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, Rusia
2016: Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, Brazilia

[modificare] Invenții, inovații descoperiri

2002: Matematicianul rus Grigori Perelman a demonstrat Conjectura lui Poincaré.
2007: Biologul american Craig Venter anunță crearea primului cromozom artificial.

1 răspuns:
| LucianChimie a răspuns:

Sunt mai mult descoperiri ce au dus la noi realizari in medicina si tehnologie:
2005: Primul succes parțial de transplant de față realizat în Franța.
2006: Dr. Ian Frazer dezvoltă un vaccin pentru cancerul de col uterin.
2008: Oamenii de știință japonezi creează o formă artificială de ADN