| ȚigariExpirate a întrebat:

Salut, se poate invata engleza mai rapid decat pe aplicatia DuoLingo?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da si normal, cursuri, ore, profesori... sunt atatea variante.
Daca vrei neaparat o aplicatie, ar fi https://www.busuu.com/en//

| RKBlue a răspuns:

Pai da si nu.
Nu poti invata engleza intr-un timp stabilit, de multe ori.
N-ai cum sa inveti engleza, de fapt. Ceea ce inveti e o parte minuscula. Engleza are 1 milion de cuvinte(comparativ cu romana care are aproape 300 de mii...)
Unii pot invata engleza pana la un nivel bun singuri,altii cu un partener.
Unii pot invata si ajung sa poarte discutii in cateva luni, altii in cativa ani.
Din experienta mea, cel mai bine e sa faci meditatii.
Cauta un profesor/profesoara de engleza sau pe cineva care se ocupa cu asta.
Citeste cat mai mult online, in engleza. Daca tte intereseaza ceva, cauta-l in engleza.Incearca sa traduci ce poti,restul incearac sa descifrezi si apoi te verifici.
Uita-te pe yotube la vide-uri in engleza(orice subiect,dar cel mai bine e sa fie ceva ce te atrage)
Incearca sa te uiti la seriale in engleza,fara subtitrare sau subtitrarea in engleza(plus, incearca sa te uiti la unul usor, comedie, de exemplu, ca sa nu aiba o actiune din aceea care sa te prinda total ci sa ramai putin atent si la dialogul lor.
Cand ai o nelamurire la engleza, caut-o si incearca s-o rezolvi.
Caut-o in engleza, caci asa ai sanse de 99% sa ii gasesti o explicatie.Incearca dupa sa retii acea regula,explicatie, sau ce e aia.
Incearca sa nu mai gandesti in romana si sa traduci in engleza ci sa gandesti direct in engleza.
Mie DuoLingo nu mi s-a parut prea folositor.
Aveam impresia ca ma tine la un nivel amator si oricat incercam, nu reuseam sa ajung la cel actual, iar cand o faceam, nu punea accent pe chestiile mai importante.
La meditatii e altceva.Isi da seama de nivelul tau, ai materiale mai diverse, iti explica orice.Plus,odata ajuns la un nivel acceptabil de vorbire, vei putea purta discutii in engleza, si nu de genul:"Hi, I'm David. What's your name?"-"I'm 13 years old and I have a blue cat!"(serios, asta se face la ora de engleza ca dialog, la scoala, si nu ai cum sa porti o discutie adevarata si normala daca nu inveti sa porti una, ca in romana)