| Seelow a întrebat:

Stiu, e prea devreme dar vreau sa pun o intrebare si sa imi raspunda doar cei care au dat bacul sau sunt a 12-a.
Bun, sunt profil real matematica-informatica, am trecut a 10-a, si sunt tare curios despre bac, cum este, daca este imposibil cum zic majoritatea.
Eu vreau sa dau bacul la informatica deoarece anul asta am inceput sa fac pregatire si ma descurc ok si voi face pana la sfarsitul clasei a 12 a, dupa bac. Cand incepe clasa a 10a voi face si la mate pana la sfarsitul clasei a 12 a la fel, iar la romana fac in a 12 a. Credeti ca pot lua un 8-9 daca fac pregatire cum am zis mai sus si sunt cat de cat atent?

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Bacul este foarte ușor. Știu că există glume cu "Vai, ai bacul, săracul de tine", dar sunt doar glume. Cred că și tezele pe care le dădeai în liceu erau mai grele decât bacul (mă refer la ce s-a dat în ultimii ani).

Hai să luăm pe rând materiile:
Română: Fii atent la ore, să îți intre în cap structura unui eseu despre tema și viziunea despre lume, structura unui text argumentativ. Cu 1-2 luni înainte de bac poți să începi să citești rezumatele la opere, poeziile și eseele la fiecare operă. Dacă faci așa, șansele să iei minim 8 sunt mari.

Matematică: Îți sugerez să faci variantele de bac din 2009, fiind mai grele. După ce te-ai obișnuit cu ele, cele date recent o să ți se pară apă de ploaie, așa că o să iei 10 ușor.

Informatică: Fii atent la ore, iar pe clasa a 12a fă un subiect de informatică din 2009 pe săptămână, ca să nu uiți materia. Evident, în ultimele săptămâni înainte de bac faci unul pe zi.

Dacă iei meditații de acum până în clasa a 12a, mă aștept să iei 10 la matematică și informatică. Dacă iei doar pe clasa a 12a, mă aștept la 9-10. Asta cu condițiile să fii serios în ceea ce privește învățatul.

2 răspunsuri:
| Ecaterina96 a răspuns:

Nimeni nu-ți poate spune cu exactitate cum va fi bac-ul pentru tine. Depinde de cat efort si muncă vrei să investești.

Eu am terminat anul acesta la profilul mate-info bilingv, si pot spune că nu a fost nici greu dar nici banal. La română m-am pregătit singură iar la mate si info din semestrul II și am reușit să am nota la toate peste 9. La drept vorbind, m-am stresat mult întrucât aveam nevoie si de medie pentru admitere, însă nu m-am apucat până în clasa a 12-a serios de treabă întrucât nu știam ce voiam sa fac cu adevărat.

Sfatul meu este să nu te iei după ce s-a dat în anii anteriori și să faci cât mai multe variante din 2009 și din culegerile ce apar anual. They are your Bible. Cât despre română, citește 2-3 comentarii la fiecare operă și e imposibil să nu iei 8 chiar dacă nu ai citit operele propriu-zise. Va fi o perioadă grea, clasa a 12-a, nu pot nega acest lucru, dar toți trecem prin asta. Totuși, dacă te ții de treabă de pe-acum, acest examen nu-ți va cauza nici o problemă.
Baftă!

| Seelow explică:

Multumesc pentru raspunsurile foarte bune, pacat ca pot da doar o funda.