| 138476219 a întrebat:

Salut! Sunt clasa a 12a si ma gandeam sa dau la facultate, dar nu sunt sigur. Faza e ca am o frica de prezentat proiecte si ma gandeam daca la toate facultatile e obligatoriu asa ceva sau doar la cele umaniste. Daca as merge pe ASE as avea de prezentat proiecte? Ma gandeam sa dau la cibernetica sau ceva asemanator si nu-mi dau seama ce fel de proiecte as avea de prezentat.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Cred ca la cibernetica cu atat mai mult ai sa te lovești de proiecte.
Dar in viata, cu cat ai o teama cu atat mai mult sa faci lucrul acela, in sensul sanatos ma refer.
Toti marii artiști au trac de scena, dar le iese in final
Inainte de orice prezentare sau situatie care iti pune emotiile la incercare sa nu consumi cafea, energizante, cola, mai bine un ceai de valeriana sa te linisteasca.
Sunt si exercitii de respirație ca sa oxigenezi creierul.
Poti vorbi si cu un psiholog pe tema aceasta, cu siguranță cateva sedinte te ar ajuta.
Multa bafta pe viitor.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~ Sunt clasa a 12a si ...am o frica de prezentat proiecte ~

hai pe bune n-ai mai avut proiecte de prezentat până acum?
Si cum sigur ai avut, imi pare că ai și supraviețuit!

| LisaJulie a răspuns:

Nu ai făcut niciun proiect în deo 12 ani de scoala? Ciudat! Dar ce te sperie atât de mult la proiecte? Lucrul în echipa?

| Sara12g a răspuns:

Bună! Ai de facut si prezentat proiecte cam la orice facultate.
Trebuie sa vorbesti liber în mare parte cand vine vorba de prezentat, dar stai linistita iți vei înfrange teama asta. Spor!

| AdelaBotoc a răspuns:

Bună!

Cu aceeași teamă m-am confruntat și eu. Am tot fugit de a prezenta proiecte în liceu. Acum sunt anul 2 de facultate și pot spune că "ieșitul din zona de confort" e cheia. Nu prezint în modul cel mai perfect, sau pe cum aș vrea, sau pe cum mi-aș dori însă încerc să nu mai fug! La fel îți recomand și ție!
Nu-ți schimba planurile doar pentru frica aceasta.