| Bosinceanu_Raul_1982 a întrebat:

Salut,sunt clasa a 8 a si mi-e frica de simularea si evaluarea nationala la matematica,in decursul anilor am incercat sa fiu cat de cat atent,dar nu pot intelege nimic la matematica, si vreau sa va intreb daca ar putea fi niste chestii minime care ar trebui sa le invat ca sa pot lua macar 5?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Examenul de capacitate este la fel pentru toti elevii.
Nu exista "chestii minime" pe care sa le inveti, ca nu se fac exceptii pentru tine.
Ideal este sa pui mana serios pe invatat, iar matematica se face cu creionul in mana, lucrand zilnic, zeci de exercitii si probleme.
Cand ai nelamuriri, mergi la profesorul de matematica si-l intrebi.
Uita de jocuri si alte activitati care-ti consuma timpul inutil si zilnic, dupa scoala, ocupa-te 2-3 ore de matematica, ca sa poti face fata la examene si sa intrii la liceu.

| Thecurious a răspuns:

Trebuie sa rezolvi cat mai multe subiecte, cat mai multe!
Trebuie sa te obisnuiesti cu structura subiectelor si modelele de rezolvare, (unele exercitii se repeta ).
Obiectivul tau e sa obtii cat mai multe puncte.
Iti recomand sa dedici cat mai mult timp invatarii materiei ce tine strict de evaluarea nationala (examenul pe care tu o sa il dai la final ).
Nota 5 este insuficienta pentru ocuparea unui loc la un liceu renumit. Incearca sa iti depasesti fricile si sa te mobilizezi. Crede-ma ca este posibil.
Sigur se gasesc materiale (culegeri, lectii pe internet ).
FRICA paralizeaza mintea, DEPASESTE-O.
Nu ti-am raspuns la obiect, insa sper sa te ajute acest raspuns.
Succes.

| denisTiky a răspuns:

Nu te lasa pe "tanjeala" eu zic sa iei ore de mate de la un profesor... Daca nu intelegi nu poti rezolva nici problemele de 5, sunt sanse 50-50 sa stii... treaba ta, eu zic sa nu te lasi ca pierzi.

Bafta!

| ValentinaValiLes1234567890 a răspuns:

Eu sunt clasa a-6-a și e nașpa la teste sau teze...Păi încearcă să faci exercițiile pe care nu le sti până le înțelegi sau la definiți trebuie să îți dai seama cum și ce trebuie făcut.