| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Sunt clasa a 8-a si vin examenele de capacitate dar si simularea.
Ma descurc bine la romana,nu am emotii,dar la matematica(geometrie) am ramas in urma din cauza ca nu imi faceam temele si nu imi dadeam interesul in clasa.Ei bine,m-am decis sa recuperez si sa trec cu bine peste examene dar mai intai peste simulare.
Spuneti-mi va rog subiectele cele mai importante de la geometrie si cele mai probabile la examen, si cum as putea sa inteleg mai bine geometria.
Multumesc.

2 răspunsuri:
| ProfDeMate a răspuns:

Pe site-ul mate.info.ro sunt culegeri de modele de subiecte pentru evaluarea nationala. La simulare vor fi subiecte, din materia pana la zi, de acel tip. Incearca sa rezolvi cat mai multe. Sper ca nu iti va suna deplasat, dar repetarea este "mama" invataturii (Aristotel). In ceea ce priveste recuperarea la geometrie, este nevoie sa reiei cu seriozitate materia de acolo de unde ai inceput sa o neglijezi. Mult succes!
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com

| Adrian_Radu_1996 a răspuns:

Uite aici modele de subiecte, nu va fi doar geometrie. Geometria este usoara si frumoasa, mai ales in clasa a8-a, cel mai bine o intelegi daca iti este explicata de cineva care a inteles-o, un fel de meditatii. happy