| Adnonim a întrebat:

Salut! Sunt extrem de pasionat de astronomie. Vorbesc foarte serios cand spun ca vizionez toata ziua videoclipuri amanuntite despre astronomie. Noaptea mereu ma uit pe geam si incerc sa vad fiecare "luminita".Am jocuri cu astronomie, inclusiv o aplicatie care imi arata unde sunt anumite planete, nebuloase sau stele. Acum urmeaza intrebarea,poate proasta :Ce facultati as putea sa urmez si ce job imi poate oferi? Castigi si bani decenti (cu toate ca nu ma intereseaza atat de mult din moment ce studiez ce imi place,conteaza si ei )?
Pe langa asta,sunt foarte dornic sa invat la scoala dar nu inteleg tot si nu cred ca este vina mea. Imi vine sa plang cand vad ce mazgaleli sunt pe tabla online(nu inteleg de ce este asa dificil sa iei o tableta grafica, nu este chiar scumpa si pana la urma esti profesor si trebuie sa faci orice pentru elevii tai). Nici nu am timp (nu avem, de fapt, intreaga clasa este in aceeasi situatie) sa scriem. Daca ne plangem tot nu intelege.
As putea intelege mult mai multe lucruri pe care le vad pe internet daca as avea si bazele din chimie, in special chimia organica. Am stat 2 zile sa rescriu lectia si sa invat alchinele.
La fizica nici nu mai zic, acolo nu mai incearca nimeni.
Simt ca innebunesc. Cu toate ca sunt asa interesat si am o atractie foarte mare catre astronomie, faptul ca nu inteleg la scoala ma ingrijoreaza si ma face sa imi pun multe semne de intrebare.
Un sfat in legatura cu asta? Nu am profesori de chimie in zona care sa ma pregateasca.
Sper ca am ales o categorie ok

Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Mergi pe cont propriu, invata de pe internet, cumparati carti din domeniul care te intereseaza, cauta grupuri pe Facebook care-ti impartasesc pasiunea. La scoala faci 3-4 ore de fizica sau, ma rog, cate faci tu acolo, dar acasa ai mult mai mult timp sa te dedici fizicii si chimiei. Nu ma pricep, ma depasesti, trebuie s-o recunosc. Insa pune intrebarea in categoria "Stiinta si filosofie", o sa gasesti mai multi savanti pe acolowinking. Mult noroc si scuze ca nu-s cel potrivit ca sa te indrume mai mult.