| Tofan_Marius_1999 a întrebat:

Salut sunt la inceput de liceu de fapt nici nu a inceput scoala.Eu vreau sa ma transfer de la profilul economic la stiinte-sociale transferurile se fac in perioada 28-31 iulie la inspectoratul din suceava.Eu am media de admitere 7.82 iar ultima medie cu care s-a intrat la stiinte-sociale(unde vreau sa ma transfer) este 8.12.Intrebare mea este:Crede-ti ca o sa-mi aprobe cererea sau chiar trebuie sa ai media cel putin egala cu ultima medie de la profilul dorit?

Răspuns Câştigător
| SchIULIA a răspuns:

Poti intreba directorul. Dar din cate stiu eu trebuie sa ai media ta macar apropiata de cea a profilului la care vrei sa intri. Am si eu o prietena care vrea sa se transfere si nu o opreste faptul ca nu are media respectiva, vrea sa incerce si asta ar trebui sa faci si tu pentru ca e posibil sa mai fie nevoie de elevi la stiinte sociale si poate vei avea noroc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform ROFUIP ar trebui sa ai media cel putin egala cu a ultimului intrat, citez:
"ART.136. (1) Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul  semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul. În situaţii medicale deosebite, elevii de clasa a IX-a pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie menţionate anterior."
Eu nu cred ca o sa-ti admita transferul dar poti incerca, n-ai nimic de pierdut, doar de castigat.