| darky01 a întrebat:

Salut TPU. Am luat la bac media 6.81 pentru ca am invatat doar in ultima saptamana. Am avut noroc sa il iau dar din pacate este o media cam mica si stiu ca e vina mea ca n-am invatat. M-am inscris la SNSPA, ASE si Unibuc pentru ca vreau sa merg in Bucuresti la facultate, am nevoie de un fresh start departe de orasul meu si mereu am iubit capitala. Problema este ca ieri au venit rezultate de la SNSPA si cred ca cea mai mica medie la taxa este 8.60. Acum sunt al 700-lea pe lista de asteptare si am cam intrat in panica. Urmeaza sa vina zilele urmatoare rezultatele si de ASE si Unibuc si imi este frica ca o sa fiu in aceeasi situatie si la aceste facultati. Ma gandeam sa ma inscriu si la Titu Maiorescu si Romana-americana, facultati private, doar ca din cate am auzit in Romania facultati private sunt cam o bataie de joc si angajatorii nu prea le iau in serios si n-as vrea nici sa fac facultatea degeaba, plus ca la ce medii sunt, mie imi e ca nici la cele private nu intru. Ce ar trebui sa fac? Nu mai exista speranta pentru mine sa intru la Bucuresti? Multumesc.

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Depinde la ce facultăți te-ai înscris.

| Eireann a răspuns:

Cu media asta la Bac nu prea vad mari sanse. Ce poti sa faci implica sa astepti un an - cauti o facultate la care se intra pe baza de admitere si la care media de bac are pondere cat mai mica. De exemplu undeva unde Bac-ul e doar 10% si examenul de admitere e 90% din media finala. Un an inveti pentru admitere ( preferabil nu doar in ultima saptamana) si cu nota mare in examen poti sa contracarezi nota se la Bac si sa intrii.