| CopiluProblema a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi, sunt nou mutat intr-o clasa de 11a si am un profesor de matematica care nu ne evalueaza corect cunostintele.El ne preda la ore totul frumos, intelegem e totul usor iar la test ne da subiecte cu totu altele si mult mai grele pentru profilul nostru.Saptamana trecuta am dat o testare initiala in care am fost mutat (eu si inca un coleg nou) pe acelasi rand ca sa picam acelasi numar si ne-a dat subiecte de M1[(Mate-info)scria pe foaie M1] iar eu sunt la electronica-automatizari, bineinteles nu am stiut nimic, iar totul este facut din adins ca sa ne forteze sa facem pregatire cu el.Colegii mi-au spus ca in clasa a 9a erau 4 elevi care faceau pregatire cu el si aceea erau singurii care au trecut iar 25 de elevi a lasat corigenti, si aceea au trecut ca s-au gasit cu note puse din burta ca sa treaca.Toti ne-am plans dirigintei dar dansa ne face pe noi puturosi si ne-a spus ca ea nu face pregatire cu elevii la care preda si mi se pare perfect normal.Astazi am avut si sedinta si parintii mi-au facut capul calendar pentru 2 absentele care le-am facut intarziind, nu vreau sa stiu ce o sa-mi faca cand o sa vada ce nota o sa iau in lucrarea initiala.Profesorul asta nu are ce face cu banii, are un x6 un mercedes si inca o masina si ne face sa facem pregatire cu el sa trecem clasa, nu mi se pare normal, diriginta la ora de dirigentie ne luase cat de cat apararea iar la sedinta le-a spus parintilor cu totu altceva.Intrebarea mea este : avem cum sa-l schimbam pe profesorul de matematica? Toti colegii suntem de acord sa-l schimbam ca nu ne convine sa dam 50 de lei pe saptamana doar ca sa ne treaca clasa.Majoritatea stim de un 5 amarat si cei care fac pregatire cu el lucreaza exercitiile la pregatire si dupa vin la scoala sa dea test, nici asta nu mi se pare corect, imi pare rau ca v-am facut sa cititi atat dar macar mi-am spus ce aveam pe suflet macar aici daca la scoala niciun profesor nu ne asculta.Si are un mod de predare de te da pe spate, iti preda o lectie care o intelegi si in jumatate de pagina dar el ne preda 4 paginii cat sa ne zapaceasca la cele mai simple exercitii.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Fii atent.
Ca să scapi de el trebuie să meargă câțiva părinți cu o listă cu semnăturile de la majoritatea părinților la inspectoatul din care faci parte.(de ex ești în Iași mergi acolo etc)
Trebuie neapărat să vorbiți cu părinții.
Baftă!

2 răspunsuri:
| TeckTonik997 a răspuns:

Puteai sa spui mult mai scurt, doar comitetul de parinti poate cere schimbarea profului, vorbeste cu parintii tai si spune-le sa contacteze alt parinti, e singura solutie...

| tudorpopescu a răspuns:

Singura solutie este sa le spui parintilor tai si sa incerci sa i convigi ca e rau si sa vorbeasca cu el sau sa vorbeasca cu alti parinti si sa l scimbe