| xComy a întrebat:

am o problema mare in legatura cu scoala. Acum din clasa a 7-a nu stiu ce m-a apucat...stateam acasa, nu mergeam la scoala, mergeam pe la prieteni, si pur si simplu nu imi pasa de scoala. Pe primul semestru am scapat cu bine de corigenta, am avut media 6.68 si nota la purtare 6 de la absente. Al ||-lea semestru cam la fel... si acum pe final cu tezele am zis ca vreau sa termin cu prostiile astea si sa ma pun pe invatat.
Dar problema e ca nu am unele caiete la unele materii, nu am lectii scrise...nu am de unde invata, acum tot caut pe net lectiile si le inteleg greu.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat sau ceva... chiar va rog. VREAU SA MA SCHIMB!

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Ce sa-ti zic, si chiulitul asta este bun, dar in limite cat de cat normale. Cere si tu lectiile de la colegi, du-te la ore, descurca-te. Probabil o sa treci, nu-i chiar asa grea materia in a 7-a. In a 8-a, iar mai apoi la liceu, ia-o mai usor cu absentele.

| Geome5 a răspuns:

1) In primul rand : cei de clasa a 7-a sunt cam obraznici. Poate ai si tu nu stiu niste colegi care sunt mai nesimtiti si care uneori chiulesc de la scoala si te-ai luat dupa ei, sau ai avut zile mai rele in clasa a 6-a si acum vrei libertate. Incearca sa discuti cu un pshiholog pentru problema ta.
2) Daca ai facebook si coolegii tai au, poti desigur sa le ceri lectiile, sa iti dea niste poze cu caietele lor. Daca sunt prea multe lectii poti sa te duci la scoala si sa le ceri lectiile pentru a le seroxa.
Sper ca te-am ajutat big grin

| xComy explică:

Faza e ca din pacate sunt intr-un anturaj cam grav... si imi va fi cam greu sa ma scot din el, o sa fac tot posibilu. Multumesc tuturor.

| Serbanescu_Marian_1995 a răspuns:

Xerox de la colegi!

| FreeTimeeeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Heeyy, începe să mergi la școală și făţi prieteni din cei care învață bine, și roagăi să te ajute la teme și să îţi explice unde nu înțelegi, de la început iti va fi cam greu! Dacă te vor ignora încearcă să-i cumperi (dăle ciocolate, și fii politicos cu ei încearcă să te împărți cu ei cu ceea ce ai tu) vei vedea cu încetul vei recăpăta ceea ce ai pierdut, apropiite de profesori și râgâi să îţi lămurească, mergi la ore adăugătoare, sper ca te-am ajutat!
Succese în continuare)) și nu mai fă prostii de genul!