| Bogdanmanolachi a întrebat:

As vrea sa dau la medicina, la nutritie si dietetica, merita? La Iași as vrea sa dau. Merita aceasta secție? Unde credeti ca e mai usor sa dai admitere acolo? La biologie sau chimie organică?

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Da, e de viitor, tinand cont ca lumea are din ce in ce mai mult probleme alimentare si obezitatea e in crestere. Biologia e mult mai usoara, cred ca e biologia vegetala si animala din clasele 9-10. Inveti din manualul de la scoala (il poti lua si de la biblioteca) si iei cartea de grile de la facultate si le rezolvi dupa ce ai invatat bine teoria.

| MValentin a răspuns:

Merita, de ce nu. La biologie e mai usor.

| AntoniaBlanaru a răspuns:

Ca sa intri la medicina indiferent de specializarea pe care o alegi după terminarea primilor 6 ani admiterea este complexă adica trebuie sa înveți si chimie si fizica si biologie(anatomie). Cel mai bine(parerea mea)intra pe pagina facultății la care vrei sa dai si descărca metodologia de admitere si invata exact ce si cum scrie acolo.
Si eu vreau sa devin medic doar ca ma lovesc de bac momentan. Dar am consultat site.ul fac Carol Davila unde vreau sa dau si exact ce ti.am spus eu tie asta scrie acolo. Baftă multă si respectele mele pentru alegere!