Întrebare recomandată | Kluwwww a întrebat:

SALUT TPU as vrea si eu sa invat limba germana si nu prea stiu de unde sa incep sau, cu ce sa incep ma puteti ajuta dau funda!:*

Răspuns Câştigător
| ElenaPshht a răspuns:

Www.internetpolyglot.com e un website foarte bun care te va ajuta mult. eu asa am invatat italiana. succes!

6 răspunsuri:
| GabrielaIoana a răspuns:

Ia-ti o carte de la librarie invata germana singur si lucreaza din ea te ia de la zero si iti da si un cd cu lectii audio iar pe langa asta invata minim 10 cuvinte zilnic iar la sfarsitl saptamanii dati un test.

| pisicuta123456789 a răspuns:

Buna! Eu una as zice sa incepi cu cuvintele de baza, depinde daca vrei sa inveti pentru tine sau sa plec in alta tara unde se vorbeste germana. Suces!

| Ruscaa a răspuns:

1. cuvintele de baza (de la A la Z)
2.te-ar ajuta foarte mult vacanta/vizita/drumetie pana in Germania sau tarile in care e vorbeste aceasta limba

| HaLeXxioN a răspuns:

Sall eu am profa de germana dar ar trebui sa incepi cu niste cuvinte ca sa poti forma propoziti si invata si cateva verbe apoi invata cateva reguli de baza si incepe sa faci cateva propozitii apoi invata gramatica germana mi-a fos destul de grea la inceput dar acum o stiu destul de bine sunt cel mai bun elev al profesoarei si am doar 9 ani jumatate ceilalti sunt mai mari. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Raluca05 a răspuns:

Pentru inceput cumpara un dictionar roman-german sau german-roman, apoi cauta o carte in germana si tradu propozitii din ea cu ajutorul dictionarului.

| Cipry_Cipri_1998 a răspuns:

Un inceput bun ar fi daca ai asculta mai intai cateva fraze, propozitii, cuvinte, chiar si emisiuni TV nemtesti sunt foarte bune. Dupa care continui cu reguli de pronuntie si multa gramatica. Apropo iti trebuie un curs sau un manual sau un profesor de germana.