| mariuscraiova a întrebat:

Care poate sa ma ajute la problema aceasta,, raportul dintre doua numere si rasturnatul lor are valoarea 1, 2.Aflati numarul stiind ca diferenta dintre cifre este 1.Va rog ajutati-ma nu ma pricep deloc la probleme care se rezolva cu ajutorul ecuatilor si a sitemelor.

4 răspunsuri:
| xt9000 a răspuns:

Problema asta nu are logica.mai uitate o data si scrio cum trebuie. daca rapotul dintre ei este 1 inseamna ca sunt egale dar daca zici ca rasturnatul lor e doi nu are logica

| mariuscraiova explică:

Este 1 virgula 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e nu are logica.Mai verifica o data.

| AlexIonescu a răspuns:

Salut! Pai uite acolo scrie de raportul lor. Atunci faci asalove strucky(barat stii tu)/yx(tot barat)=10x+y/10y+x. cu raportul asta care l-ai aflat 10x+y/10y+x=1,2 si ce iti spune x-y=1 faci un sistem si il rezolvi(eu prin substiutie am facut, dar poti sa incerci si prin reducere). Succes in continuare!