| anonim_4396 a întrebat:

cum imi dau seama daca sunt nesimtit si ce face un om care-i nesimtit?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Lipsa de respect, politete si amabilitate, vorbirea de rau a unui om, sunt caracteristicile unui om nesimtit. Si sunt multi tineri -si batrani chiar- care nu au depus efort, care nu au fost educati si nu s-au autoeducat pentru a dobandi un caracter frumos.
Atata timp cat ne punem pe noi inaintea celorlati suntem nesimtiti.
"Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti!" -aceasta este porunca si datoria oricarui om nascut pe pamant, indiferent de rangul social sau de starea materiala, sau de varsta.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Lipsa de discernamant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un om nesimțit se poartă urât cu lumea din jur, nu respectă dar are pretenții să fie respectat (în special bătrânii), nu își acceptă nivelul și se crede mai mult decât este, vorbește vulgar, vorbește despre alții în necunoștiință de cauză etc.

| Andra9pk a răspuns:

Daca nu dai dovada de respect fata de o persoana cu care interactionezi, daca nu stii sa vb corespunzator, daca tratezi urat pe cineva, daca nu stii sa multumesti cand trebuie, sa ceri permisiunea intr-o anumita situatie...da te poti numi nesimtit. Stii regulile de bun simt?