| cristina1760 a întrebat:

Cum se poate calcula procentul de raspandire in natura al unui izotop? fundahappy

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Cristina, ca sa-ti dau un raspuns la intrebarea ta, de regula in probleme se dau procentele de raspandire in natura a izotopilor unui element si masele lor atomice, si pe baza acestor procente si date se cere, de obicei, sa se calculeze masa atomica a acelui element. Sigur ca s-ar putea si invers, adica sa stii masa atomica a unui element, masele atomice ale izotopilor si procentele de raspandire ale unora si sa se ceara procentul de raspandire al unui izotop.

Revenind acum la intrebarea ta, daca se face cercetarea elementelor chimice obisnuite cu un spectrometru de masa, se poate gasi abundenta lor(adica proportia in care se gasesc ei in elemente). Deci se foloseste metoda spectrometriei de masa pentru masurarea procentului.
Bafta!

2 răspunsuri:
| cristina1760 explică:

Lolstraight face

| Voicu_Stefan_2001 a răspuns:

Izotopii de zinc si procentele acestora