| XxXFBIXxX a întrebat:

Eu am 14 ani si trebuie sa merg la un liceu as vrea sa merg la un liceu cu profil de mecanica ca dupa aceea sa pot sa merg la facultatea de inginerie, dar cineva mi-a spus ca pot sa merg si la un liceu sportiv si dupa aceea sa merg la facultatea de inginerie. Intrebarea mea este chiar pot sa merg la liceul sportiv si dupa sa merg la facultatea de inginerie ? Pentru ca eu cred ca trebuie notiunile din liceu FUNDA SI VOT

Răspuns Câştigător
| dream77777 a răspuns:

Din cate stiu eu la liceul sportiv se pune baza pe sport, nu pe alte cunostinte. Cand vei ajunge la facultate nu vei stii unele notiuni care le-ai fi invatat in liceu. Eu iti recomand sa mergi la un liceu cu profil de mecanica.winking

3 răspunsuri:
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Ăștia schimbă legile ca ciorapii.
Pe vremea mea / Pe vremea lui Ceaușescu se dădea examen de intrare la facultate.
Acum este foarte ciudat că fiecare facultate face altceva.
http://www.ulbsibiu.ro/ro/facultati/inginerie/
http://www.fih.upt.ro/v3/spatii_inv/
Mi se pare ceva ciudat.
Să scriem Universitatea Politehnică București

In momentul de fata, Universitatea POLITEHNICA din Bucuresti are in componenta 15 facultati distincte.
In consecinta, spatiile de invatamant sunt raspandite atat in localul istoric Polizu, cat si in campusurile universitare moderne Noul Local (Splaiul Independentei nr 313, sector 6) si respectiv Leu (B-dul Iuliu Maniu 1-3, sector 6).

1) Facultatea de Inginerie Electrica
2) Facultatea de Energetica
3. Facultatea de Automatica si Calculatoare
4. Facultatea de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei
5. Facultatea de Inginerie Mecanica si Mecatronica
6... Facultatea de Ingineria si Managementul Sistemelor Tehnologice
7... Facultatea de Ingineria Sistemelor Biotehnice
8... Facultatea de Transporturi
9... Facultatea de Inginerie Aerospatiala
10... Facultatea de Stiinta si Ingineria Materialelor
11... Facultatea de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor
12... Facultatea de Inginerie in Limbi Straine
13... Facultatea de Stiinte Aplicate
14... Facultatea de Inginerie Medicala
15... Facultatea de Antreprenoriat, Ingineria si Managementul Afacerilor

Există Institutul de construcții care acum se numește Universitatea Tehnică de construcții și este separat
http://www.utcb.ro/utcb/
http://www.utcb.ro/utcb/facultati.html
Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti are 7 facultati dintre care 6 cu predare in limba romana si una cu predare in limbi straine ( engleza sau franceza). In plus exista si un departament pentru studiul limbilor straine.

Cele sase facultati cu predare in limba romana (Constructii Civile Industriale si Agricole, Hidrotehnica, Cai Ferate Drumuri si Poduri, Instalatii, Utilaj Tehnologic, Geodezie) ofera o pregatire universitara atat pentru primul ciclu, de licenta cu durata de 4 ani, in urma caruia se obtine calificarea de inginer, cat si pentru ciclul al doilea, de masterat ( 3 semestre).

Facultatea de Inginerie in Limbi Straine ofera o pregatire universitara de 4 ani pentru ingineri iar Departamentul de Limbi Straine si Comunicare, ofera o pregatire universitara de 3 ani pentru domeniul limbi moderne aplicate (traducatori – interpreti).

UTCB ofera si cursuri serale cu durata de 5 ani pentru studii ingineresti la Facultatea de Instalatii si la Facultatea de Utilaj Tehnologic.

| 7Mary7 a răspuns:

Poti sa mergi la ce liceu vrei, dar important este ca la acel liceu sa se puna acces pe materiile care iti vor trebui tie la facultate. Sau daca esti destul de hotarat poti invata singur acasa sau cu meditatii.

| Alyn_Djoytza_1991 a răspuns:

Din cate stiu nu se poate sa te duci de la un liceu sportiv la o facultate de inginerie dar nu stiu sigur daca asa este.