| Chivoiu_Emanuel_1993 a întrebat:

eu as vrea sa merg la profilul de stiinte sociale si as vrea sa stiu din ce se da teza in fiecare an (pentru ca am inteles ca difera in functie de an), din ce se da bacul ( asta ma intereseaza cel mai mult si va rog sa imi raspundeti cat mai clar ), pe ce materii se bazeaza si daca conteaza geografia de a 8 a pentru ca anul asta am terminat cu 5 pe primul semestru dar pe al doile vreau sa imi ridic madia dar nu stiu sigur daca voi reusi ( dar cel putin 5 cred sigur ca o sa reusesc sa scot ) dar in ceilalti ani am avut doar 10 pe fiecare an. Pana acum am vrut sa ma duc la mate-info dar mi-am dat seama ca mi-s-ar potrivi mai mult profilul de stiinte sociale. De asemenea mie imi place matematica si fizica foarte mult dar orele de istorie si civica ma fascineaza. Eu cred ca m-as descurca la oricare dintre cele doua profile doar ca la mate-info de informatica mie mie mai frica deoarece stiu ca se face programare la care am inteles ca trebuie sa reti o gramada de coduri ( combinatii de litere si cifre de pe tastatura daca nu gresesc) iar la stiinte sociale mi-e frica de geografie la care am fost varza anul asta in primul semestru si cred ca asa voi fi si in al doilea( mentionez ca sa fie clar ca sunt in clasa a 8 a). De asemenea eu sunt varza murata, paralel, etc cu franceza la care stiu putine cuvinte si stiu doar sa citesc. Credeti ca ma voi descurca la sociologie sau sa merg la mate-info? Dau funda

1 răspuns:
| AC4S4 a răspuns:

Salut!
La stiinte sociale vei da teze asa :
Romana, Limba 1(de obicei e Engleza), Istorie/Geografie, Stiinte socio-umane.
Stiintele socio-umane se schimba de la an la an (IX: Logica, Xtonguesihologie, XI:Sociologie/Economie, XII:Filosofie)
N-ai ce stres sa-ti faci cu geografia, o sa reusesti sa o inveti tu cumva...

La mate-info nu trebuie la informatica sa memorezi coduri... Daca gandesti logic, nu trebuie nici sa inveti pentru teste, si sa ai 10 pe linie.

Eu iti recomand mate-info, dar si stiintele sociale este un profil bunicel.