| IoNuTz123453 a întrebat:

imi poate spune si mie cineva cum se spune in engleza la : aroape-departe, sus-jos, stanga-dreapta, mare-mic, slab-gras si inalt-scund? si daca imi puteti spune si de ce trebuie sa adaug ing si ed la unele cuvinte, va dau funda big grin please

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
aproape-departe near-far
sus-jos up-down
stanga-dreapta left-right
mare-mic big-little
slab-gras skinny-fat
inalt-scund tall-short

Cred ca te referi la ing si ed pentru adjective...
Uite:

Adjectivele care se termină în ed și ing sunt foarte simplu de învățat.

Adjectivele care se termina cu ed se referă la obiectul care suportă o stare. Adjectivele care se termină în ing desemnează se referă la obiectul care cauzează starea.

Cunoscându-le, ne sustragem riscului de a spune Sunt plictisitor (boring) în loc de Sunt plictisit (bored). Citește următoarele exemple pentru a te familiariza cu utilizarea adjectivelor care se termină în ed sau ing.

Adjectivele care se termină în ed se aplică obiectului care suportă starea.

Exemple: amused, annoyed, bored, confused, depressed, excited, frustrated, satisfied, shocked, surprised, tired, worried

I am amused by this show. → Sunt amuzat de acest spectacol.
She is annoyed by his behavior. → Ea e deranjată de comportamentul său.
We are bored. Let’s do something fun! → Suntem plictisiți. Haide să facem ceva distractiv!
They are worried. Sam hasn’t returned home yet. → Ei sunt îngrijorați. Sam nu s-a întors încă.

Adjectivele care se termină in ing se aplică obiectului care cauzează starea.

Exemple: amusing, annoying, boring, confusing, depressing, exciting, frustrating, satisfying, shocking, surprising, tiring, worrying

This show is very amusing. → Acest spectacol este foarte amuzant.
His behavior is annoying. → Comportamentul său este deranjant.
This movie is boring. → Acest film este plictisitor.
This is a worrying situation. → Aceasta este o situație îngrijoratoare.

Succes!

(Nota pentru admini :Sper ca un admin nu o sa stearga acest raspuns dupa cat m-am chinuit la el. Este vacanta deci nu este ajutor pentru teme...)

Succes!

-Blytz-