| RazvyBycu02 a întrebat:

Salut TPU
Imi puteti da masa moleculara a urmatoarelor substante? Funda!
-oxid de potasiu
-bromura de magneziu
-azotat de amoniu
-sulfat de sodiu

2 răspunsuri:
| jewnina a răspuns:

Iti dau formulele si calculezi tu

K2O

MgBr2

NH4NO3

Na2SO4

Daca nu te pricepi, cauta in wikipedia, si daca nici cu wikipedia nu reusesti, citeste lectia unde va invata hahahhaha

| Candyclouds a răspuns:

-Pt oxid de potasiu, adica K2O masa moleculara este 94 g/mol
-Pt bromura de magneziu, adica MgBr2 masa moleculara este 184, 305 g/mol
-Pt azotat de amoniu, adica NH4NO3 masa moleculara este 80 g/mol
-Pt sulfat de sodiu, adica Na2SO4 masa moleculara este 142 g/mol
Sper ca am calculat corect!