| vladehg a întrebat:

In ce mileniu si in ce secol este anul 872 i.Hr.? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Stefan_Bagdan_1985 a răspuns:

Salut! Pai eu cred ca e mileniul 1, secolul 9(daca era dupa Hristos), dar cum ai zis tu, nu se numara asa anii de dinaintea erei noastre!

| bbydeea317 a răspuns:

Perioada dinainte de Hristos nu poate fi delimitata in secole si milenii deoarece, daca o luam matematic, pe axa xOy, de la O la y e perioada noastra si de la O x e perioada de dinainte de Hristos, O reprezentand perioada in care se presupune ca ar fi pe pamant. Revenind la subiect, nu se poate delimita pentru ca nu se stie cu exactitate cate mii de ani au fost inainte, incepand de la daci si romani.
Daca aceasta data ar fi dupa Hristos ar fi secolul 9, mileniul 1.

| xSexyLoca a răspuns:

Mileniul 1, secolul 9!winking

| alexa299 a răspuns:

Secolul 9 si mileniul 1

| AReaSoN a răspuns:

Mileniul 1, secolul 9. Funda? xD