| Grumpy1780 a întrebat:

In urma cu o luna jumatate am sustinut niste probe pentru liceul militar la Campulung Moldovenesc. Acum trebuie sa sustin niste teste grila la liceul pentru care am optat. Probele sunt de romana si de matematica. Trebuie sa am la mine anexa la fisa de inscriere pentru anul 2016-2017, dar pe anexa de la scoala scrie limba materna, limba moderna si proba de aptitudini. Nu are nevoie, mie imi trebuie pentru romana si matematica... Va rog ajutor! FUNDA

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru ca, colegiile militare sunt licee care apartin filierei vocationale, acea anexa la fisa de inscriere(eliberata de unitatea scolara la care candidatul a absolvit cursurile gimnaziale) este EXACT documentul cu care te prezinti in data si ora care ti-au fost comunicate! Respectiva anexa este eliberata tuturor candidatilor care sustin asa numitele "teste de aptitudini" pentru toate liceele din filiera vocationala(profilul militar,profilul sportiv,profilul arte,profilul muzica, profilul coregrafie, profilul teatru, profilul teologic, profilul pedagogic). Testul grila la matematica si romana pe care-l vei sustine este considerat "proba de aptitudini"--- pe anexa nu se trec note ci un calificativ(admis/respins). Dupa ce vei sustine testul grila("proba de aptitudini"!) va trebui sa ridici acea anexa si sa o duci inapoi la scoala gimnaziala. Dupa sustinerea examenului de evaluare nationala se va face ierarhizarea candidatilor care au sustinut 'probele de aptitudini" cu calificativul "admis" pentru liceele vocationale ---media de admitere la colegiul militar se calculeaza dupa formula aratata pe site-ul colegiului :http://www.colmil_sm.forter.ro/admitere.php

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu te stresa că Anexa respectivă este valabilă şi în cazul tău!
Probele pe care le susţi ( Română şi Matematică ) sunt din categoria "Probe de aptitudini" ( pentru Colegiul Militar )!

Toate cele bune!