| anonim_4396 a întrebat:

infectia la rinichi si infecția urinara la femei poate apărea din cauza frigului? sau e vorba de o bacterie cu transmitere sexuala?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la raceala nu faci infectie la rinichi!
Dar de la boala cu transmitere sexuala da, poti faci si infectie urinara care netratata, duce la imbolnavirea rinichiului sau a ambilor rinichi.

| untu a răspuns:

Infectia la rinichi si infectia urinara la femei este cauzata de o bacteria numita Escherichia Coli (E.coli) si trebuie tratata cu medicamentul URINAL la recomandarea medicului urolog sau nefrolog!

| ALGator a răspuns:

E bacterie care ajunge din mediul ei natural (intestin gros ) în vezica urinară. Acolo prezenta ei provoacă o reacție din partea sistemului imunitar. Nu e infecția ci reacția.
Transportul bacteriilor e facilitat de actul sexual.
La bărbat această bacterie nu rezista în exterior, deci nu o poate transmite.
Frigul nu are de a face. Se poate sta liniștit cu fundul pe piatră :-)

| Gabriel_Sergiu_1990_j1YH a răspuns:

Bacterie