| anonim_4396 a întrebat:

Salut,TPU!

La admiterea la facultate conteaza mediile din 9-12 sau doar bac-ul?

Multumesc!

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La majoritatea facultăţilor se ia în considerare media de BAC ( dacă este admitere pe bază de dosar )!
Doar la câteva facultăţi din ţară se mai foloseşte şi media la anumite materii ( cls. 9-12 ) pentru departajare ( în caz de medii egale la admitere )!

Toate cele bune!

| Cosmin86 a răspuns:

In 2016 puneai intrebari de bac... tu abia ai terminat liceul si te contrazici cu mine pe termeni gen "creatina", "testosteron", etc...

Pune mana si invata... citeste macar UN TRATAT de medicina si apoi vorbim.

| R0R0 a răspuns:

Doar bacul.

| Pool77 a răspuns:

La facultatile cu plata, nu-ti cere media 9-12. Nici la cel de stat, se ia media de la bac din cate stiu, atat la cel de medicina cat la cel de informatica etc.

| Jager a răspuns:

De obicei, la unele facultati, se intra doar cu diploma de bac.

| xZer0x a răspuns:

Depinde unde vrei sa dai, intra pe site-ul facultatii si uita-te la sectiunea "admitere" acolo o sa gasesti, acum depinde, eu stiu locuri unde se ia doar media dintre media la bac si media la o anumita materie in 9-12(in functie de specializare), locuri unde se calculeaza media dintre media la bac si media generala pe 9-12 si locuri unde se da examen de admitere.