| Stralis a întrebat:

La fel ca si orice elev din liceu, imi pun intrebarea ce facultate am sa urmez? Aici apare problema. Sunt la un liceu pe profil economic, si sincer sa fiu nu sunt sigur ce facultate sa urmez. Nici nu stiu ce facultati as putea urma de la acest profil. Inteleg ca ceva de genul : economist,manager,etc.
Cel mai mult m-ar fi interesat manager, dar problema este ca in ziua de azi, la noi in tara mai special, este greu de gasit un loc de munca. Siner sunt pasionat de calculatoare. Nu conteaza domeniul, gaming,IT, etc. Pur si simplu sunt pasionat de ele. Mai ales in editari video. Si m-am gandit si la o facultate de IT, dar problema este ca sunt pe profil economic, si nu sunt sigur daca este posibil. Oricum, daca ati putea sa ma ajutati, sa imi sugerati ce facultate as putea urma, pe profil economic, dar sa fie ceva gen management, sau facultate de IT, sau facultati legate de economic, dar aici sunt cateva conditii :
-Sansele de angajare dupa terminarea facultatii.
-Cat de grea este facultate ( nu este prea importanta, doar sa stiu )
-Care sunt sansele de angajare in timpul facultati.

Sper sa ma puteti ajuta. Funda!

1 răspuns:
| Vanqu1sh a răspuns:

Problema care o ai tu, m-am regasit si eu in ea candva, tot profil economic desi mie nu imi placea, dupa am vrut facultate de psihologie si in cele din urma am renuntat si m-am apucat de calculatoare, e singurul lucru care imi place si de care nu ma plictisesc + ca merge mai bine ca niciodata afacerea asta, sansele de angajare dupa ce termini sunt mari mai ales daca esti bun, facultatea depinde cat ti-o faci tu de grea, daca vrei sa inveti si sa termini si sa ai rezultate bune atunci trebuie sa si muncesti. Daca iti place industria IT atunci incearca mergi pe asta si invata cat mai multe lucruri, nu o sa ai regrete. Sarbatori fericite!

Întrebări recente