| Dima_Alin_1998 a întrebat:

ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste idei pentru un desen care sa arate legatura dintre "Fizica si viata cotidiana", doresc doar cateva idei si mentionez ca sunt in clasa a VI-a.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aproape orice poti desena, ORICE din jurul tau este bazat pe matematica + fizica + chimie.
De fapt, acesta si motivul pentru care la scoala voi invatati BAZELE acestor materii REALE.

| Yuoia a răspuns:

Uite chiar azi am vazut la cineva, lipsa de la orele de fizica. In autobuz o doamna a cerut unui tanar sa ridice turela pentru ca era cald. Tanarul a ridicat-o din ambele parti. Astfel, aerul rece trecea pe sub turela, nu intra in autobuz. Daca ar fi ridicat numai din fata, aerul intra in autobuz si racorea spatiul.

| TheCrusader a răspuns:

Un colt de strada, intre blocuri fa niste savanti dati afara din laborator care lucreaza cu un microscop reparat cu scoci si scriu niste ecuatii cu creta pe peretii blocului, si pe strada fa niste oameni care merg cu o mana in buzunar si cu cealalta vorbesc la telefon sau se uita la mesaje.