| Striker14 a întrebat:

Mai e utin si se termina si clasa a VIII-a, dar as vrea sa se termine cu bine (ma refer la note). Am de facut portofolii la fizica si chimie, dar habar n-am ce ar trebui sa contina. Cine stie cam ce ar trebui sa contina cele 2 portofolii?

3 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Si eu sunt a8-a.Pai ...depinde si de profesori.De exemplu, si mie mi-a dat la fizica de facut un portofoliu dar care sa contina doar probleme suplimentare. Daca profesoara ta vrea teorie, scrie si tu lectiile +formulele esentiale + informatii in plus.Informatii in plus, gen despre Pascal (ca am facut in semestrul 1 legea lui Pascal).
La chimie, poti scrie despre fiecare substanta pe care a predat-o ca oxigenul, carbonul, aluminiul etc (pe astea mi le-am amintit acum ca le-a predat in a8-a)si despre baze, oxizi, hidroxizi, saruri etc.
La ambele materii cred ca ai impresiona profesoarele daca ai face probleme in plus sau ceva de genul.

| BTWIN a răspuns:

Ceea ce ti s-a predat...definitii,exemple si probleme rezolvate.Si eu am facut in clasele mai mici.Acum sunt la liceu.

| thebest7ionut7 a răspuns:

La fizica-Marimi fizice, Descoperiri:Inventarea becului etc...Viata unor fizicieni.
Chimie-Poluarea,Apa-esenta vietii, Viata marilor chimisti, despre:nemetale, metale, tabelul lui mendeleev