| Hellobuna a întrebat:

Salut TPU.
Maine am simularea la romana și nu știu cum sa scap de stres.
Avem la școală o profesoara care nu își da deloc silința, nu ne a dat nici un test de la începutul anului și deși nu ne a predat toată materia pentru simulare, aceasta tot are pretenția sa luam peste 9.
Deși am mai lucrat tot sunt ca nu sunt destul de pregătit și nu știu cum sa scap de stres.
Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

E simularea pe școală,deci nu trebuie sa te dai de ceasul morții până la urmă,mai ales daca nu ți-o trece in catalog.
Plus că stresul îți face mai mult rău,te dezorientează și te face sa te pierzi.
Sfatul meu e sa te relaxezi și să mergi pe premisa "ce-o fi,o fi",și deși nu pare cea mai inspirata decizie,sa știi că nici simularea asta nu are vreun impact asupra ta,adica sa îți afecteze media la bac sau ceva(pentru că da,simulările nu au treabă cu bacul)
Plus că dacă ești câtuși de puțin pregătit, fă cat poți și asta e, eventual mai lucrezi cat este necesar, până la bac ai tot timpul big grin
Așa că nu te consuma aiurea, o să fie bine!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu te poate ajuta nimeni, ca noi nu putem invata in locul tau.
Pune mana serios pe carte si invata si atunci vei lua note mari.

| dullcat a răspuns:

Buna.Stresul nu te va ajuta cu nimic.Tu de fapt iti faci griji pentru nota si pentru reactia profesoarei, cel putin asa reiese din ce am citit, nu pentru materia pe care o stii.E inutil sa te ingrijorezi si sa pui presiune asa, crede-ma.De aceea se numeste simulare, ca sa se vada cam la ce nivel se afla fiecare elev.Nu te gandi la asta, ci concentreaza-te astfel incat sa nu ai emotii, sa nu faci greseli si sa scrii ce stii.De restul te ocupi dupa aceea, nu-i bai.Mult succes!