| luga a întrebat:

Maine dau teza la romana. Sunt in clasa a 5-a.Ne a spus din ce ne da dar tot ce vreau sa știu este dacă va fi greu. Sunt în semestrul 2, și o sa fie o parte de literatura. În semestrul 2 ne a dat puțin din c am scris noi pe caiet ca ne va da. Credeți ca va fi asa și în semestrul 2? Dau funda.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu va fi greu. Trebuie să fii atent, să citești cu atenție cerințele. Și fii calm, nicidecum agitat.
Să știi a te descurca la transformarea vorbirii directe în vorbire indirectă, desprinderea ideilor principale, alcătuirea unui rezumat, elaborarea unei descrieri, figuri de stil (comparația, personficarea, epitetul, repetiția și enumerația), despărțirea în silabe, sinonimele...
Iar dacă profesorul a subliniat deja, pe ce anume să puneți accentul, înseamnă că v-a "vândut" cu finețe detaliile, pe care a dorit să nu le ignorați. Succes mâine. Și curaj, curaj, curaj...

1 răspuns:
| Anonim13450 a răspuns:

Tezele din generala sunt usoare. Trebuie sa fi atent si sa nu te grabesti. Incearca sa scrii la partea de literatura mai mult decat este cerut. Va da bine la profesori pentru ca o sa vada ca ti-ai dat silinta si vor aprecia si eu cu 0.5 pct care te vor ajuta.