| Arthiom a întrebat:

stie cineva mai exact cum ne folosim in problemele de chimie de informatia densitatii unei substante in raport cu aerul/azotul etc. De exemplu avem o alcadiena, sau orice hidrocarbura despre care stim ca are densitatea in raport cu azotul egala cu 2.429, si cerinta ar fi sa ii aflam formula. Care ar fi punctul de plecare? Cum ar trebui sa ma folosesc de aceasta valoare a densitatii? Cu explicatie la fiecare pas daca se poate. FUNDA!
P.S pentru Staff-ul TPU, nu este rezolvarea unei teme, cer lamurirea unei situatii destul de des intalnita si in care nu prea ma descurc.

Răspuns Câştigător
| Maxim96 a răspuns:

Densitatea relativa(d)=densitatea substantei/densitatea substantei la care se face raportarea(ex: azot, oxigen, aer)=masa molara a substantei carei masa trebuie sa o aflam/masa molara a substantei in raport cu care se face raportarea